Hopp til innhold
Lørdag 31. oktober 2026Verv, interesser og penger rundt politikerne


Partiene selv

Partiprogrammer

Søk i 1 020 partiprogrammer fra 1884 til 2025 og i partienes pressemeldinger 1990–2006. Se hva partiene har lovet – og hvordan det har endret seg.

«havbruk» i valgprogrammene

Avsnitt som nevner søket, per 10 000 ord i partiets valgprogram. Ett punkt per valg.

Arbeiderpartiettopp 2025: 2,6
195019902025Arbeiderpartiet 1945: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1949: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1953: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1957: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1961: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1965: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1969: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1973: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1977: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1981: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1985: 1,7 per 10 000 ord (5 avsnitt)Arbeiderpartiet 1989: 1,6 per 10 000 ord (5 avsnitt)Arbeiderpartiet 1993: 1,8 per 10 000 ord (3 avsnitt)Arbeiderpartiet 1997: 0,8 per 10 000 ord (4 avsnitt)Arbeiderpartiet 2001: 1,3 per 10 000 ord (5 avsnitt)Arbeiderpartiet 2005: 0,9 per 10 000 ord (2 avsnitt)Arbeiderpartiet 2009: 1,5 per 10 000 ord (4 avsnitt)Arbeiderpartiet 2013: 1,7 per 10 000 ord (7 avsnitt)Arbeiderpartiet 2017: 1,9 per 10 000 ord (7 avsnitt)Arbeiderpartiet 2021: 2,2 per 10 000 ord (12 avsnitt)Arbeiderpartiet 2025: 2,6 per 10 000 ord (12 avsnitt)
Høyretopp 2021: 3,7
195019902025Høyre 1945: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Høyre 1949: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Høyre 1953: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Høyre 1957: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Høyre 1961: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Høyre 1965: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Høyre 1969: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Høyre 1973: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Høyre 1977: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Høyre 1981: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Høyre 1985: 1,1 per 10 000 ord (4 avsnitt)Høyre 1989: 2,1 per 10 000 ord (9 avsnitt)Høyre 1993: 2,5 per 10 000 ord (4 avsnitt)Høyre 1997: 1,2 per 10 000 ord (1 avsnitt)Høyre 2001: 1,6 per 10 000 ord (3 avsnitt)Høyre 2005: 1,6 per 10 000 ord (4 avsnitt)Høyre 2009: 1,9 per 10 000 ord (4 avsnitt)Høyre 2013: 1,8 per 10 000 ord (4 avsnitt)Høyre 2017: 2,6 per 10 000 ord (8 avsnitt)Høyre 2021: 3,7 per 10 000 ord (11 avsnitt)Høyre 2025: 2,9 per 10 000 ord (10 avsnitt)
Fremskrittspartiettopp 2025: 2,8
195019902025Fremskrittspartiet 1973: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Fremskrittspartiet 1977: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Fremskrittspartiet 1981: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Fremskrittspartiet 1985: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Fremskrittspartiet 1989: 1,1 per 10 000 ord (2 avsnitt)Fremskrittspartiet 1993: 1,1 per 10 000 ord (2 avsnitt)Fremskrittspartiet 1997: 0,9 per 10 000 ord (2 avsnitt)Fremskrittspartiet 2001: 1 per 10 000 ord (3 avsnitt)Fremskrittspartiet 2005: 0,8 per 10 000 ord (3 avsnitt)Fremskrittspartiet 2009: 0,6 per 10 000 ord (2 avsnitt)Fremskrittspartiet 2013: 0,7 per 10 000 ord (3 avsnitt)Fremskrittspartiet 2017: 1,2 per 10 000 ord (5 avsnitt)Fremskrittspartiet 2021: 1,9 per 10 000 ord (9 avsnitt)Fremskrittspartiet 2025: 2,8 per 10 000 ord (14 avsnitt)
Senterpartiettopp 2001: 4,2
195019902025Senterpartiet 1945: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Senterpartiet 1949: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Senterpartiet 1953: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Senterpartiet 1957: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Senterpartiet 1961: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Senterpartiet 1965: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Senterpartiet 1969: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Senterpartiet 1973: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Senterpartiet 1977: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Senterpartiet 1981: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Senterpartiet 1985: 2,5 per 10 000 ord (4 avsnitt)Senterpartiet 1989: 2,5 per 10 000 ord (6 avsnitt)Senterpartiet 1993: 1,8 per 10 000 ord (4 avsnitt)Senterpartiet 1997: 0,9 per 10 000 ord (2 avsnitt)Senterpartiet 2001: 4,2 per 10 000 ord (13 avsnitt)Senterpartiet 2005: 2,1 per 10 000 ord (10 avsnitt)Senterpartiet 2009: 1 per 10 000 ord (6 avsnitt)Senterpartiet 2013: 1,9 per 10 000 ord (5 avsnitt)Senterpartiet 2017: 2,4 per 10 000 ord (9 avsnitt)Senterpartiet 2021: 4,2 per 10 000 ord (42 avsnitt)Senterpartiet 2025: 3,8 per 10 000 ord (19 avsnitt)
Sosialistisk Venstrepartitopp 2001: 3,8
195019902025Sosialistisk Venstreparti 1961: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1965: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1969: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1973: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1977: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1981: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1985: 0,9 per 10 000 ord (2 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1989: 0,4 per 10 000 ord (1 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1993: 1,2 per 10 000 ord (3 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1997: 0,6 per 10 000 ord (2 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2001: 3,8 per 10 000 ord (9 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2005: 0,9 per 10 000 ord (3 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2009: 0,9 per 10 000 ord (4 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2013: 0,6 per 10 000 ord (4 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2017: 1 per 10 000 ord (4 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2021: 1,3 per 10 000 ord (6 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2025: 1,2 per 10 000 ord (4 avsnitt)
Rødttopp 1985: 4,8
195019902025Rødt 1977: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 1981: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 1985: 4,8 per 10 000 ord (6 avsnitt)Rødt 1989: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 1993: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 1997: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 2001: 0,7 per 10 000 ord (1 avsnitt)Rødt 2005: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 2009: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 2013: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 2017: 0,4 per 10 000 ord (1 avsnitt)Rødt 2021: 0,2 per 10 000 ord (1 avsnitt)Rødt 2025: 0,8 per 10 000 ord (4 avsnitt)
Miljøpartiet De Grønnetopp 2017: 1,5
195019902025Miljøpartiet De Grønne 1997: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2001: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2005: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2009: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2013: 0,7 per 10 000 ord (2 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2017: 1,5 per 10 000 ord (5 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2021: 1,3 per 10 000 ord (6 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2025: 1,4 per 10 000 ord (5 avsnitt)
Kristelig Folkepartitopp 2021: 2
195019902025Kristelig Folkeparti 1945: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1949: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1953: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1957: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1961: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1965: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1969: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1973: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1977: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1981: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1985: 1,6 per 10 000 ord (2 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1989: 1,3 per 10 000 ord (2 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1993: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1997: 1,9 per 10 000 ord (1 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2001: 1,2 per 10 000 ord (5 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2005: 1,4 per 10 000 ord (3 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2009: 1,2 per 10 000 ord (5 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2013: 0,8 per 10 000 ord (5 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2017: 1,1 per 10 000 ord (8 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2021: 2 per 10 000 ord (7 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2025: 1,9 per 10 000 ord (6 avsnitt)
Venstretopp 1985: 3
195019902025Venstre 1945: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1949: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1953: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1957: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1961: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1965: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1969: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1973: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1977: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1981: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1985: 3 per 10 000 ord (5 avsnitt)Venstre 1989: 1 per 10 000 ord (2 avsnitt)Venstre 1993: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1997: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 2001: 2 per 10 000 ord (7 avsnitt)Venstre 2005: 1,2 per 10 000 ord (5 avsnitt)Venstre 2009: 0,6 per 10 000 ord (2 avsnitt)Venstre 2013: 0,7 per 10 000 ord (3 avsnitt)Venstre 2017: 0,8 per 10 000 ord (5 avsnitt)Venstre 2021: 0,4 per 10 000 ord (1 avsnitt)Venstre 2025: 2,4 per 10 000 ord (8 avsnitt)
Vis som tabell
PartiÅrPer 10 000 ordAvsnitt
Arbeiderpartiet19851,75
Arbeiderpartiet19891,65
Arbeiderpartiet19931,83
Arbeiderpartiet19970,84
Arbeiderpartiet20011,35
Arbeiderpartiet20050,92
Arbeiderpartiet20091,54
Arbeiderpartiet20131,77
Arbeiderpartiet20171,97
Arbeiderpartiet20212,212
Arbeiderpartiet20252,612
Høyre19851,14
Høyre19892,19
Høyre19932,54
Høyre19971,21
Høyre20011,63
Høyre20051,64
Høyre20091,94
Høyre20131,84
Høyre20172,68
Høyre20213,711
Høyre20252,910
Fremskrittspartiet19891,12
Fremskrittspartiet19931,12
Fremskrittspartiet19970,92
Fremskrittspartiet200113
Fremskrittspartiet20050,83
Fremskrittspartiet20090,62
Fremskrittspartiet20130,73
Fremskrittspartiet20171,25
Fremskrittspartiet20211,99
Fremskrittspartiet20252,814
Senterpartiet19852,54
Senterpartiet19892,56
Senterpartiet19931,84
Senterpartiet19970,92
Senterpartiet20014,213
Senterpartiet20052,110
Senterpartiet200916
Senterpartiet20131,95
Senterpartiet20172,49
Senterpartiet20214,242
Senterpartiet20253,819
Sosialistisk Venstreparti19850,92
Sosialistisk Venstreparti19890,41
Sosialistisk Venstreparti19931,23
Sosialistisk Venstreparti19970,62
Sosialistisk Venstreparti20013,89
Sosialistisk Venstreparti20050,93
Sosialistisk Venstreparti20090,94
Sosialistisk Venstreparti20130,64
Sosialistisk Venstreparti201714
Sosialistisk Venstreparti20211,36
Sosialistisk Venstreparti20251,24
Rødt19854,86
Rødt20010,71
Rødt20170,41
Rødt20210,21
Rødt20250,84
Miljøpartiet De Grønne20130,72
Miljøpartiet De Grønne20171,55
Miljøpartiet De Grønne20211,36
Miljøpartiet De Grønne20251,45
Kristelig Folkeparti19851,62
Kristelig Folkeparti19891,32
Kristelig Folkeparti19971,91
Kristelig Folkeparti20011,25
Kristelig Folkeparti20051,43
Kristelig Folkeparti20091,25
Kristelig Folkeparti20130,85
Kristelig Folkeparti20171,18
Kristelig Folkeparti202127
Kristelig Folkeparti20251,96
Venstre198535
Venstre198912
Venstre200127
Venstre20051,25
Venstre20090,62
Venstre20130,73
Venstre20170,85
Venstre20210,41
Venstre20252,48

762 avsnitt

  1. 2025Partiet Sentrumprogram

    • Videreføre en økonomisk bærekraftig grunnrenteskatt på havbruk som supplement til havbruksfondet

    Program 2025 - 2029 › Havbruk og oppdrett
  2. 2025Fremskrittspartietprogram

    Havbruk

    Fremskrittspartiets partiprogram 2025 - 2029 › Havbruk
  3. 2025Senterpartietprogram

    Havbruk

    Senterpartiets prinsipp- og handlingsprogram 2025-2029 › Havbruk
  4. 2025Partiet Sentrumprogram

    …Derfor bør havbruk betale noe tilbake til samfunnet for å bruke disse arealene. Havbruksfondet er en måte å gjøre dette på, men det er ikke nok. Havbruksfondet gir…

    Program 2025 - 2029 › 3.8 Marine næringer
  5. 2025Konservativtprogram

    7.8 Havbruk

    Handlingsprogram 2025-2029
  6. 2025Konservativtprogram

    7.8 Havbruk

    Handlingsprogram 2025-2029 › 7.8 Havbruk
  7. 2025Norgesdemokrateneprogram

    11.15 Havbruk

    Program 2025–2028 › 11.15 Havbruk
  8. 2025Partiet Sentrumprogram

    Havbruk og oppdrett

    Program 2025 - 2029 › Havbruk og oppdrett
  9. 2025Venstrevalgprogram

    Fiskeri og havbruk

    Stortingsvalgprogram for Venstre 2025-2029 › Innhold
  10. 2025Venstrevalgprogram

    Fiskeri og havbruk

    Stortingsvalgprogram for Venstre 2025-2029 › Fiskeri og havbruk
  11. 2025Arbeiderpartietprogram

    • øke verdiskapingen i havbruksnæringen

    Arbeiderpartiets partiprogram 2025-2029 › Havbruk: mer verdiskaping, mer bærekraft og større ringvirkninger
  12. 2025Senterpartietprogram

    – Fjerne normprisrådet for havbruksnæringen.

    Senterpartiets prinsipp- og handlingsprogram 2025-2029 › Havbruk
  13. 2025Miljøpartiet De Grønneprogram

    3.10 OPPDRETT OG HAVBRUK

    Vedtatt arbeidsprogram 2025-29 › 3.10 OPPDRETT OG HAVBRUK
  14. 2025Høyrevalgprogram

    ordningen med undervisningsog visningstillatelser innenfor havbruksnæringen

    Høyres stortingsvalgprogram 2025 - 2029 › • opprettholde og videreutvikle
  15. 2025Senterpartietprogram

    Senterpartiet er opptatt av at skatter og avgifter fra havbruksnæringen i stor grad skal tilbakeføres til kommuner som setter av areal til havbruksanlegg.

    Senterpartiets prinsipp- og handlingsprogram 2025-2029 › Havbruk
  16. 2025Arbeiderpartietprogram

    Havbruk: mer verdiskaping, mer bærekraft og større ringvirkninger

    Arbeiderpartiets partiprogram 2025-2029 › Havbruk: mer verdiskaping, mer bærekraft og større ringvirkninger
  17. 2025Arbeiderpartietprogram

    • legge til rette for varierte produksjonsmetoder innen havbruk

    Arbeiderpartiets partiprogram 2025-2029 › Havbruk: mer verdiskaping, mer bærekraft og større ringvirkninger
  18. 2025Senterpartietprogram

    Jordbruk, fiskeri og havbruk: Norsk mat gir trygghet

    Senterpartiets prinsipp- og handlingsprogram 2025-2029 › Jordbruk, fiskeri og havbruk: Norsk mat gir trygghet
  19. 2025Fremskrittspartietprogram

    • vurdere andre arter i havbruksfondet i takt med lønnsomhet

    Fremskrittspartiets partiprogram 2025 - 2029 › Havbruk
  20. 2025Fremskrittspartietprogram

    • styrke uavhengig forskning på smittepresset fra havbruket til villfisk

    Fremskrittspartiets partiprogram 2025 - 2029 › Naturvern og friluftsliv
  21. 2025Kristelig Folkepartiprogram

    • Øke satsingen på forskning, innovasjon og teknologiutvikling i havbruksnæringen.

    KrFs stortingsprogram 2025 - 2029 › Sjømatnæringen
  22. 2025Arbeiderpartietprogram

    • at tillatelsessystemet i havbruksnæringen belønner god dyrevelferd og lave utslipp

    Arbeiderpartiets partiprogram 2025-2029 › Dyrevelferd
  23. 2025Høyrevalgprogram

    beskatning av havbruk i Norge som gir forutsigbarhet for næringen

    Høyres stortingsvalgprogram 2025 - 2029 › • utforme en lavere og mindre byråkratisk
  24. 2025Partiet Sentrumprogram

    • Legge til rette for mer elektrifisering innen kystflåten og havbruksnæringen.

    Program 2025 - 2029 › Havbruk og oppdrett
  25. 2025Senterpartietprogram

    – Styrke satsingen på bioøkonomi og klimatiltak for havbruk gjennom Bionova.

    Senterpartiets prinsipp- og handlingsprogram 2025-2029 › Havbruk

Kilde: Sikt – Kunnskapssektorens tjenesteleverandør. (u.å.). Polsys, Partidokumentarkivet. Hentet 9. oktober 2026, fra polsys.sikt.no. Arkivet er tilrettelagt av Bernt Aardal og Hege Skeie, senere oppdatert av Sikt. Verken bidragsyterne eller Sikt er ansvarlige for tolkninger eller analyser gjort her. Teksten er hentet automatisk fra originalfilene og kan ha feil – særlig i eldre PDF-er.