Hopp til innhold
Lørdag 31. oktober 2026Verv, interesser og penger rundt politikerne


Partiene selv

Partiprogrammer

Søk i 1 020 partiprogrammer fra 1884 til 2025 og i partienes pressemeldinger 1990–2006. Se hva partiene har lovet – og hvordan det har endret seg.

«sykehus» i valgprogrammene

Avsnitt som nevner søket, per 10 000 ord i partiets valgprogram. Ett punkt per valg.

Arbeiderpartiettopp 2021: 6,5
195019902025Arbeiderpartiet 1945: 1,4 per 10 000 ord (1 avsnitt)Arbeiderpartiet 1949: 1,3 per 10 000 ord (1 avsnitt)Arbeiderpartiet 1953: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1957: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1961: 1,3 per 10 000 ord (1 avsnitt)Arbeiderpartiet 1965: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1969: 0,9 per 10 000 ord (1 avsnitt)Arbeiderpartiet 1973: 1,8 per 10 000 ord (3 avsnitt)Arbeiderpartiet 1977: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Arbeiderpartiet 1981: 1,9 per 10 000 ord (3 avsnitt)Arbeiderpartiet 1985: 2 per 10 000 ord (6 avsnitt)Arbeiderpartiet 1989: 0,6 per 10 000 ord (2 avsnitt)Arbeiderpartiet 1993: 0,6 per 10 000 ord (1 avsnitt)Arbeiderpartiet 1997: 2,3 per 10 000 ord (12 avsnitt)Arbeiderpartiet 2001: 2,9 per 10 000 ord (11 avsnitt)Arbeiderpartiet 2005: 1,9 per 10 000 ord (4 avsnitt)Arbeiderpartiet 2009: 4 per 10 000 ord (11 avsnitt)Arbeiderpartiet 2013: 5,6 per 10 000 ord (23 avsnitt)Arbeiderpartiet 2017: 4,4 per 10 000 ord (16 avsnitt)Arbeiderpartiet 2021: 6,5 per 10 000 ord (36 avsnitt)Arbeiderpartiet 2025: 4,6 per 10 000 ord (21 avsnitt)
Høyretopp 2013: 6,3
195019902025Høyre 1945: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Høyre 1949: 3,7 per 10 000 ord (1 avsnitt)Høyre 1953: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Høyre 1957: 1,7 per 10 000 ord (3 avsnitt)Høyre 1961: 0,6 per 10 000 ord (1 avsnitt)Høyre 1965: 0,5 per 10 000 ord (1 avsnitt)Høyre 1969: 1,7 per 10 000 ord (2 avsnitt)Høyre 1973: 1,2 per 10 000 ord (2 avsnitt)Høyre 1977: 0,9 per 10 000 ord (2 avsnitt)Høyre 1981: 0,4 per 10 000 ord (1 avsnitt)Høyre 1985: 0,8 per 10 000 ord (3 avsnitt)Høyre 1989: 4,8 per 10 000 ord (21 avsnitt)Høyre 1993: 2,5 per 10 000 ord (4 avsnitt)Høyre 1997: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Høyre 2001: 4,4 per 10 000 ord (8 avsnitt)Høyre 2005: 1,2 per 10 000 ord (3 avsnitt)Høyre 2009: 5,1 per 10 000 ord (11 avsnitt)Høyre 2013: 6,3 per 10 000 ord (14 avsnitt)Høyre 2017: 3,9 per 10 000 ord (12 avsnitt)Høyre 2021: 2,3 per 10 000 ord (7 avsnitt)Høyre 2025: 2,6 per 10 000 ord (9 avsnitt)
Fremskrittspartiettopp 1981: 10,7
195019902025Fremskrittspartiet 1973: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Fremskrittspartiet 1977: 9,1 per 10 000 ord (18 avsnitt)Fremskrittspartiet 1981: 10,7 per 10 000 ord (17 avsnitt)Fremskrittspartiet 1985: 5,2 per 10 000 ord (8 avsnitt)Fremskrittspartiet 1989: 6,2 per 10 000 ord (11 avsnitt)Fremskrittspartiet 1993: 6,2 per 10 000 ord (11 avsnitt)Fremskrittspartiet 1997: 6 per 10 000 ord (13 avsnitt)Fremskrittspartiet 2001: 4,8 per 10 000 ord (14 avsnitt)Fremskrittspartiet 2005: 3,8 per 10 000 ord (14 avsnitt)Fremskrittspartiet 2009: 3,5 per 10 000 ord (11 avsnitt)Fremskrittspartiet 2013: 2 per 10 000 ord (8 avsnitt)Fremskrittspartiet 2017: 2,1 per 10 000 ord (9 avsnitt)Fremskrittspartiet 2021: 2,8 per 10 000 ord (13 avsnitt)Fremskrittspartiet 2025: 2,6 per 10 000 ord (13 avsnitt)
Senterpartiettopp 2017: 9,2
195019902025Senterpartiet 1945: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Senterpartiet 1949: 3,1 per 10 000 ord (1 avsnitt)Senterpartiet 1953: 2,8 per 10 000 ord (1 avsnitt)Senterpartiet 1957: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Senterpartiet 1961: 2,1 per 10 000 ord (1 avsnitt)Senterpartiet 1965: 2,3 per 10 000 ord (2 avsnitt)Senterpartiet 1969: 2,2 per 10 000 ord (2 avsnitt)Senterpartiet 1973: 2,1 per 10 000 ord (3 avsnitt)Senterpartiet 1977: 1,5 per 10 000 ord (3 avsnitt)Senterpartiet 1981: 1,4 per 10 000 ord (3 avsnitt)Senterpartiet 1985: 0,6 per 10 000 ord (1 avsnitt)Senterpartiet 1989: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Senterpartiet 1993: 2,3 per 10 000 ord (5 avsnitt)Senterpartiet 1997: 2,7 per 10 000 ord (6 avsnitt)Senterpartiet 2001: 2,3 per 10 000 ord (7 avsnitt)Senterpartiet 2005: 1,7 per 10 000 ord (8 avsnitt)Senterpartiet 2009: 3,3 per 10 000 ord (19 avsnitt)Senterpartiet 2013: 6 per 10 000 ord (16 avsnitt)Senterpartiet 2017: 9,2 per 10 000 ord (34 avsnitt)Senterpartiet 2021: 5,8 per 10 000 ord (58 avsnitt)Senterpartiet 2025: 3,6 per 10 000 ord (18 avsnitt)
Sosialistisk Venstrepartitopp 2025: 5,3
195019902025Sosialistisk Venstreparti 1961: 4,2 per 10 000 ord (2 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1965: 1,6 per 10 000 ord (1 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1969: 3,5 per 10 000 ord (3 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1973: 0,8 per 10 000 ord (1 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1977: 3,2 per 10 000 ord (5 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1981: 2,4 per 10 000 ord (4 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1985: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1989: 3,5 per 10 000 ord (9 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1993: 1,2 per 10 000 ord (3 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 1997: 1,5 per 10 000 ord (5 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2001: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2005: 2,3 per 10 000 ord (8 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2009: 1,9 per 10 000 ord (8 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2013: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2017: 1,8 per 10 000 ord (7 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2021: 0,2 per 10 000 ord (1 avsnitt)Sosialistisk Venstreparti 2025: 5,3 per 10 000 ord (17 avsnitt)
Rødttopp 2013: 6,1
195019902025Rødt 1977: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 1981: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 1985: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 1989: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 1993: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 1997: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Rødt 2001: 3,6 per 10 000 ord (5 avsnitt)Rødt 2005: 1,8 per 10 000 ord (3 avsnitt)Rødt 2009: 5,5 per 10 000 ord (17 avsnitt)Rødt 2013: 6,1 per 10 000 ord (18 avsnitt)Rødt 2017: 2,8 per 10 000 ord (8 avsnitt)Rødt 2021: 2,5 per 10 000 ord (12 avsnitt)Rødt 2025: 2,7 per 10 000 ord (14 avsnitt)
Miljøpartiet De Grønnetopp 2021: 1,7
195019902025Miljøpartiet De Grønne 1997: 0,6 per 10 000 ord (1 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2001: 0,5 per 10 000 ord (2 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2005: 0,9 per 10 000 ord (2 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2009: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2013: 1,4 per 10 000 ord (4 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2017: 1,5 per 10 000 ord (5 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2021: 1,7 per 10 000 ord (8 avsnitt)Miljøpartiet De Grønne 2025: 1,7 per 10 000 ord (6 avsnitt)
Kristelig Folkepartitopp 1945: 7,6
195019902025Kristelig Folkeparti 1945: 7,6 per 10 000 ord (1 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1949: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1953: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1957: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1961: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1965: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1969: 1,3 per 10 000 ord (1 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1973: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1977: 2,3 per 10 000 ord (3 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1981: 2,8 per 10 000 ord (3 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1985: 0,8 per 10 000 ord (1 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1989: 1,3 per 10 000 ord (2 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1993: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Kristelig Folkeparti 1997: 3,8 per 10 000 ord (2 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2001: 2,2 per 10 000 ord (9 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2005: 2,3 per 10 000 ord (5 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2009: 2,8 per 10 000 ord (12 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2013: 2,4 per 10 000 ord (15 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2017: 1,4 per 10 000 ord (10 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2021: 3,1 per 10 000 ord (11 avsnitt)Kristelig Folkeparti 2025: 3,7 per 10 000 ord (12 avsnitt)
Venstretopp 1949: 7,1
195019902025Venstre 1945: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1949: 7,1 per 10 000 ord (1 avsnitt)Venstre 1953: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1957: 6,2 per 10 000 ord (2 avsnitt)Venstre 1961: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1965: 1,6 per 10 000 ord (1 avsnitt)Venstre 1969: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1973: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1977: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1981: 0 per 10 000 ord (0 avsnitt)Venstre 1985: 3 per 10 000 ord (5 avsnitt)Venstre 1989: 2,9 per 10 000 ord (6 avsnitt)Venstre 1993: 2 per 10 000 ord (4 avsnitt)Venstre 1997: 2,7 per 10 000 ord (6 avsnitt)Venstre 2001: 2,5 per 10 000 ord (9 avsnitt)Venstre 2005: 1,2 per 10 000 ord (5 avsnitt)Venstre 2009: 4,1 per 10 000 ord (14 avsnitt)Venstre 2013: 5,3 per 10 000 ord (24 avsnitt)Venstre 2017: 2,5 per 10 000 ord (15 avsnitt)Venstre 2021: 1,7 per 10 000 ord (4 avsnitt)Venstre 2025: 2,7 per 10 000 ord (9 avsnitt)
Pasientfokustopp 2021: 34,7
195019902025Pasientfokus 2021: 34,7 per 10 000 ord (15 avsnitt)
Vis som tabell
PartiÅrPer 10 000 ordAvsnitt
Arbeiderpartiet19451,41
Arbeiderpartiet19491,31
Arbeiderpartiet19611,31
Arbeiderpartiet19690,91
Arbeiderpartiet19731,83
Arbeiderpartiet19811,93
Arbeiderpartiet198526
Arbeiderpartiet19890,62
Arbeiderpartiet19930,61
Arbeiderpartiet19972,312
Arbeiderpartiet20012,911
Arbeiderpartiet20051,94
Arbeiderpartiet2009411
Arbeiderpartiet20135,623
Arbeiderpartiet20174,416
Arbeiderpartiet20216,536
Arbeiderpartiet20254,621
Høyre19493,71
Høyre19571,73
Høyre19610,61
Høyre19650,51
Høyre19691,72
Høyre19731,22
Høyre19770,92
Høyre19810,41
Høyre19850,83
Høyre19894,821
Høyre19932,54
Høyre20014,48
Høyre20051,23
Høyre20095,111
Høyre20136,314
Høyre20173,912
Høyre20212,37
Høyre20252,69
Fremskrittspartiet19779,118
Fremskrittspartiet198110,717
Fremskrittspartiet19855,28
Fremskrittspartiet19896,211
Fremskrittspartiet19936,211
Fremskrittspartiet1997613
Fremskrittspartiet20014,814
Fremskrittspartiet20053,814
Fremskrittspartiet20093,511
Fremskrittspartiet201328
Fremskrittspartiet20172,19
Fremskrittspartiet20212,813
Fremskrittspartiet20252,613
Senterpartiet19493,11
Senterpartiet19532,81
Senterpartiet19612,11
Senterpartiet19652,32
Senterpartiet19692,22
Senterpartiet19732,13
Senterpartiet19771,53
Senterpartiet19811,43
Senterpartiet19850,61
Senterpartiet19932,35
Senterpartiet19972,76
Senterpartiet20012,37
Senterpartiet20051,78
Senterpartiet20093,319
Senterpartiet2013616
Senterpartiet20179,234
Senterpartiet20215,858
Senterpartiet20253,618
Sosialistisk Venstreparti19614,22
Sosialistisk Venstreparti19651,61
Sosialistisk Venstreparti19693,53
Sosialistisk Venstreparti19730,81
Sosialistisk Venstreparti19773,25
Sosialistisk Venstreparti19812,44
Sosialistisk Venstreparti19893,59
Sosialistisk Venstreparti19931,23
Sosialistisk Venstreparti19971,55
Sosialistisk Venstreparti20052,38
Sosialistisk Venstreparti20091,98
Sosialistisk Venstreparti20171,87
Sosialistisk Venstreparti20210,21
Sosialistisk Venstreparti20255,317
Rødt20013,65
Rødt20051,83
Rødt20095,517
Rødt20136,118
Rødt20172,88
Rødt20212,512
Rødt20252,714
Miljøpartiet De Grønne19970,61
Miljøpartiet De Grønne20010,52
Miljøpartiet De Grønne20050,92
Miljøpartiet De Grønne20131,44
Miljøpartiet De Grønne20171,55
Miljøpartiet De Grønne20211,78
Miljøpartiet De Grønne20251,76
Kristelig Folkeparti19457,61
Kristelig Folkeparti19691,31
Kristelig Folkeparti19772,33
Kristelig Folkeparti19812,83
Kristelig Folkeparti19850,81
Kristelig Folkeparti19891,32
Kristelig Folkeparti19973,82
Kristelig Folkeparti20012,29
Kristelig Folkeparti20052,35
Kristelig Folkeparti20092,812
Kristelig Folkeparti20132,415
Kristelig Folkeparti20171,410
Kristelig Folkeparti20213,111
Kristelig Folkeparti20253,712
Venstre19497,11
Venstre19576,22
Venstre19651,61
Venstre198535
Venstre19892,96
Venstre199324
Venstre19972,76
Venstre20012,59
Venstre20051,25
Venstre20094,114
Venstre20135,324
Venstre20172,515
Venstre20211,74
Venstre20252,79
Pasientfokus202134,715

1 791 avsnitt

  1. 2025Fremskrittspartietprogram

    • prioritere store sykehusinvesteringer i en nasjonal helse- og sykehusplan

    Fremskrittspartiets partiprogram 2025 - 2029 › Sykehus
  2. 2025Partiet Sentrumprogram

    • At sykehusbygg skal finansieres atskilt fra drift av sykehuset

    Program 2025 - 2029 › Helseorganisering og finansiering
  3. 2025Fremskrittspartietprogram

    Sykehus

    Fremskrittspartiets partiprogram 2025 - 2029 › Sykehus
  4. 2025Redd Ullevål sykehusprogram

    sykehusområder.

    Program Redd Ullevål sykehus-listen › Redd Ullevål sykehus-listen
  5. 2025Senterpartietprogram

    – Beholde dagens sykehusstruktur og ha en sykehusstruktur som sikrer beredskap, bosetting og trygghet.

    Senterpartiets prinsipp- og handlingsprogram 2025-2029 › Spesialisthelsetjenesten
  6. 2025Rødtprogram

    Folkestyrte sykehus

    Rødts arbeidsprogram 2025–2029 › Folkestyrte sykehus
  7. 2025Redd Ullevål sykehusprogram

    psykiatriske sykehusene.

    Program Redd Ullevål sykehus-listen › sykehus-listen for?
  8. 2025SV – Sosialistisk Venstrepartiprogram

    Sykehus Ruspolitikk

    SVs arbeidsprogram 2025-2029 › Sykehus Ruspolitikk
  9. 2025Høyrevalgprogram

    Sykehus og spesialisthelsetjenester

    Høyres stortingsvalgprogram 2025 - 2029 › Sykehus og spesialisthelsetjenester
  10. 2025Konservativtprogram

    11.4 Sykehus

    Handlingsprogram 2025-2029
  11. 2025Konservativtprogram

    11.4 Sykehus

    Handlingsprogram 2025-2029 › 11.4 Sykehus
  12. 2025Kristelig Folkepartiprogram

    Sykehus og spesialisthelsetjeneste

    KrFs stortingsprogram 2025 - 2029 › Helse
  13. 2025Norske Samers Riksforbundvalgprogram

    sykehus i Alta.

    Valgprogram 2025-2029 › 9 HELSE, OMSORG OG BARNEVERN
  14. 2025Redd Ullevål sykehusprogram

    sykehus og derigjennom

    Program Redd Ullevål sykehus-listen › Redd Ullevål sykehus-listen
  15. 2025Redd Ullevål sykehusprogram

    sykehus-listen for?

    Program Redd Ullevål sykehus-listen › sykehus-listen for?
  16. 2025Redd Ullevål sykehusprogram

    på Ullevål sykehus.

    Program Redd Ullevål sykehus-listen › sykehus-listen for?
  17. 2025Redd Ullevål sykehusprogram

    ferdigbehandles på sykehus.

    Program Redd Ullevål sykehus-listen › sykehus-listen for?
  18. 2025Redd Ullevål sykehusprogram

    sykehusstruktur og større

    Program Redd Ullevål sykehus-listen › sykehus-listen for?
  19. 2025Venstrevalgprogram

    Sykehus og spesialisthelsetjeneste

    Stortingsvalgprogram for Venstre 2025-2029 › Innhold
  20. 2025Venstrevalgprogram

    Sykehus og spesialisthelsetjeneste

    Stortingsvalgprogram for Venstre 2025-2029 › Sykehus og spesialisthelsetjeneste
  21. 2025Redd Ullevål sykehusprogram

    Redd Ullevål sykehus-listen

    Program Redd Ullevål sykehus-listen › Redd Ullevål sykehus-listen
  22. 2025Redd Ullevål sykehusprogram

    andre sykehusene i regionen.

    Program Redd Ullevål sykehus-listen › Redd Ullevål sykehus-listen
  23. 2025Redd Ullevål sykehusprogram

    sykehusdriften, og dette er

    Program Redd Ullevål sykehus-listen › sykehus-listen for?
  24. 2025Redd Ullevål sykehusprogram

    sykehus, Rikshospitalet og Gaustad

    Program Redd Ullevål sykehus-listen › sykehus-listen for?
  25. 2025Redd Ullevål sykehusprogram

    øke bevilgningene til sykehusene.

    Program Redd Ullevål sykehus-listen › sykehus-listen for?

Kilde: Sikt – Kunnskapssektorens tjenesteleverandør. (u.å.). Polsys, Partidokumentarkivet. Hentet 9. oktober 2026, fra polsys.sikt.no. Arkivet er tilrettelagt av Bernt Aardal og Hege Skeie, senere oppdatert av Sikt. Verken bidragsyterne eller Sikt er ansvarlige for tolkninger eller analyser gjort her. Teksten er hentet automatisk fra originalfilene og kan ha feil – særlig i eldre PDF-er.